4 wrzesień 2024

Prawie 170 wystawców z 17 krajów na EXPO Katowice

zdjęcie: Prawie 170 wystawców z 17 krajów na EXPO Katowice / v21809017
v21809017
Prawie 170 wystawców z 17 krajów bierze udział w 20. Międzynarodowych Targach EXPO Katowice, które rozpoczęły się w środę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Po raz pierwszy pojawili się wystawcy z Norwegii, Singapuru, Tajwanu oraz Węgier.

Międzynarodowe Targi EXPO Katowice są organizowane od 40 lat. Wcześniej odbywały się pod nazwą Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa. Podczas tegorocznych prezentowane są m.in. technologie wspierające transformację energetyczną w przemyśle ciężkim.

„Nasze targi to od zawsze ekspozycja nowości i innowacyjnych rozwiązań (…), gdzie można przyjść i zobaczyć w jakim kierunku rozwijają się najnowsze technologie. (…) Rozmawiamy nie tylko na poziomie regionu czy kraju, ale także na poziomie międzynarodowym” – powiedziała prezeska EXPO Katowice Iwona Gramatyka.

Jednym z elementów tegorocznego wydarzenia jest forum polsko-indyjskie, współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Fundusz Górnośląski. Zostanie podczas niego m.in. podpisany list intencyjny w sprawie powołania Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynierskiego.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Urszula Koszutska, która należy do polsko-indyjskiej grupy parlamentarnej, podczas otwarcia EXPO przypomniała, że niedawno zostało podpisane polsko-indyjskie porozumienie strategiczne na lata 2024-2028 r. Podkreśliła, że konieczna jest współpraca obu krajów w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki oraz kwestii społecznych.

20. EXPO Katowice towarzyszą prowadzone równolegle Międzynarodowe Targi EcoDom EXPO Katowice, a także cztery konferencje: „Gdzie przemysł spotyka przyszłość”, „Przemysł 5.0 – wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego”, „Nowe horyzonty miast” oraz „Kobieta współczesna – przemiana i siła”.

Podczas spotkań z cyklu „Kobieta współczesna – przemiana i siła” odbędą się m.in. rozmowy dotyczące liderstwa oraz pracy w tzw. „męskich zawodach”. Prelegenci w ramach „Nowych horyzontów miast” będą dyskutowali m.in. o elektromobilności i Zielonym Ładzie. W czasie konferencji „Przemysł 5.0 – wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego” poruszone zostaną m.in. tematy związane z cyfryzacją oraz smart city. Natomiast uczestnicy paneli „Gdzie przemysł spotka przyszłość” porozmawiają m.in. o transformacji sektora węglowego i bezodpadowej gospodarce.

Hasło 20. EXPO Katowice to „Przemysł spotkań”. Iwona Gramatyka wyjaśniła, że ma je odzwierciedlić forma wydarzenia, sprzyjająca rozmowom i nawiązywaniu relacji biznesowych. Wydarzenie potrwa od 4 do 6 września 2024 r.(PAP)

pato/ drag/