zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów poprawiających warunki pracy. / fot. ZUS
fot. ZUS
Nawet pół miliona złotych z ZUS może otrzymać przedsiębiorca, który podejmie działania zmierzające do poprawy warunków pracy. Program adresowany jest do wszystkich firm, a poziom dofinansowania został zróżnicowany ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa. Wnioski można składać już od 15 lipca.
Celem konkursu jest wybór projektów, które dotyczyć będą poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowania niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka. 50 mln zł tyle wynosi łączna kwota jaką ZUS przeznaczy na projekty dotyczące utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2020 r.– mówi Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Konkurs ogÅ‚aszany jest w ramach Programu dofinasowania  a ma na celu wybór Projektów, które dotyczyć bÄ™dÄ… poprawy bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy, zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowania niekorzystnego oddziaÅ‚ywania czynników ryzyka. Termin skÅ‚adania wniosków 15 lipca – 16 sierpnia 2019  r.

Zapraszamy do udziału w konkursie pracodawców, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
  • nie zalegajÄ… z opÅ‚acaniem skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne i ubezpieczenia zdrowotne;
  • nie zalegajÄ… z opÅ‚acaniem podatków;
  • nie znajdujÄ… siÄ™ w stanie upadÅ‚oÅ›ci, pod zarzÄ…dem komisarycznym, w toku likwidacji, postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego lub postÄ™powania ukÅ‚adowego z wierzycielem;
  • nie ubiegajÄ… siÄ™ o dofinansowanie przed upÅ‚ywem 3 lat od dnia wypÅ‚aty przez ZUS caÅ‚oÅ›ci ostatniego dofinansowania;
  • nie ubiegajÄ… siÄ™ o dofinansowanie przed upÅ‚ywem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego zostali zobowiÄ…zani

Dofinansowaniu podlegają działania z następujących obszarów technicznych:
  • bezpieczeÅ„stwo instalacji technicznych, maszyn, urzÄ…dzeÅ„ i miejsc pracy;
  • urzÄ…dzenia chroniÄ…ce przed haÅ‚asem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem  elektromagnetycznym;
  • oÅ›wietlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
  • ochrona przed energiÄ… elektrycznÄ… i elektrycznoÅ›ciÄ… statycznÄ…;
  • urzÄ…dzenia oczyszczajÄ…ce i uzdatniajÄ…ce powietrze, urzÄ…dzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
  • sprzÄ™t i urzÄ…dzenia sÅ‚użące poprawie bezpieczeÅ„stwa pracy na wysokoÅ›ci, w zagÅ‚Ä™bieniach i innych strefach pracy;
  • sprzÄ™t i urzÄ…dzenia sÅ‚użące ograniczeniu obciążenia ukÅ‚adu mięśniowo-szkieletowego;
  • sprzÄ™t i urzÄ…dzenia sÅ‚użące poprawie bezpieczeÅ„stwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
  • Å›rodki ochrony indywidualnej.
W konkursie wybierzemy projekty, które poprawią bezpieczeństwo pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.

Szczegółowe informacje zamieściliśmy na naszej stronie internetowej, pod adresem www.zus.pl/prewencja. Zapytania lub wątpliwości dotyczące Konkursu można zgłaszać pocztą elektroniczną na adres e-mail: konkurs@zus.pl w terminie od 15 lipca do 11 sierpnia 2019 r.